FILMOWY KLUB SENIORA

15.10.2018 (PONIEDZIAŁEK)
O filmie: Ofiara zamachu podczas bostońskiego maratonu 2013 roku pomaga policji wytropić zabójców, starając się jednocześnie otrząsnąć z druzgocącej traumy.
Miejsce: Kino MUZA

WYKŁAD WALDEMARA CZECHOWSKIEGO O BRONISŁAWIE PIŁSUDSKIM POŁĄCZONY Z PREZENTACJĄ AUTORSKIEGO FILMU DOKUMENTALNEGO pt. „PIŁSUDSKI BRONISŁAW – ZESŁANIEC, ETNOGRAF, PATRIOTA”

19.10.2018 (PIĄTEK) GODZ. 18:00
MOTTO FILMU: „Jeżeli ginie jeden naród – jego język i jego kultura – ginie cały świat”.
Film pokazuje postać niezłomnego człowieka zawsze stającego po stronie słabszych. Wielki etnograf-samouk, zesłaniec na katorgę (zesłany na 15 lat na wyspę śmierci Sachalin), który badał mniejszości etniczne Sachalinu i Hokkaido. Zachował i uratował w swoich pracach naukowych ginący język Oroków, Niwchów a przede wszystkim Ajnów. Nazywany „Królem Ajnów”. Wielki patriota, postać dialogu polsko-litewskiego, mediator polityczny we Francji i Szwajcarii, aktywnie działający wśród Polaków na uchodźctwie (przed 1 wojną przed odzyskaniem Polski wolności). Zasłużony dla polskiej etnografii – badacz ludów Podhala, Spisza i Orawy. Przypominamy w filmie dzieło Polaka, jednego z wielkich XX-wiecznych humanistów i badaczy Azji.
Postać: Kim był Bronisław Piłsudski
Nieznany, starszy brat Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski.
Wybitny myśliciel, językoznawca, antropolog, który ma ustalone
Miejsce w historii powszechnej, jako odkrywca języka i kultury Ajnów (pogranicze Syberii, Sachalinu i Hokkaido) zasłużony dla nauki świata. Ceniony szczególnie w Polsce, Rosji i Japonii.
Jako pierwszy naukowiec stosował fonograf Edisona i zapisywał na wałkach woskowych mowę i pieśni Ajnów oraz do celów naukowych używał aparatu fotograficznego.
Rosjanie, jako pierwsi, w latach 70-XX wieku postawili mu pomnik na Sachalinie tam, gdzie pracował i spędził ponad 15 lat swojego twórczego życia. W 2013 na terenie Japonii, na Hokkaido, Japończycy z Polakami (MKIDN) postawili mu także pomnik (*).
Jego wnuk, Kimura Kazuyasu, (po ojcu Sukezo, pierworodnym synu Bronisława i Chiuksammy) mieszkający w Japonii jako jedyny dziś na świecie potomek rodu po linii męskiej ma prawo nosić nazwisko Piłsudski.
Piłsudski Bronisław – człowiekiem dialogu (szczególnie dla Polski i Litwy)
Można w Bronisławie Piłsudskim widzieć postać, którą wedle standardów i kryteriów konwencji UNESCO nazywa się „skarbnicą kultury ludzkości” (human living treasure)
Zapis w UNESCO „Każdy język świata i jego kultura (materialna i niematerialna – ustny przekaz) jest skarbnicą ogólnoświatowego dziedzictwa kultur”
(*) Pod koniec roku 2013 (połowa października) odsłaniany został na Hokkaido w Japonii pomnik dla Bronisława Piłsudskiego, stawiany z inicjatywy Japończyków i przy zasadniczym finansowym współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

FILMOWY KLUB SENIORA

22.10.2018 (PONIEDZIAŁEK)
O filmie: Afroamerykanin należący do klasy robotniczej stara się utrzymać rodzinę i pokonać uprzedzenia rasowe.
Miejsce: Kino MUZA.

WYSTAWA „WOLNOŚĆ I POECI”

03 - 31.10.2018
– w ramach cyklu wydarzeń na 100-lecie niepodległości.
Ekspozycja „Wolność i poeci” oparta jest na tekstach poetyckich polskich autorów, tworzących na przestrzeni ostatnich trzech wieków – od romantyzmu po współczesność. Zaprezentowane teksty mówią o wolności. W każdym z utworów jest ona jednak rozumiana inaczej. Wśród wybranych wierszy przewijają się wątki patriotyczne, inne nawiązują do wolności jako intymnego doświadczenia człowieka – wolności współtworzenia świata, społeczeństwa, ale też wolności życia na ich uboczu. Wolności jako celu stricte ludzkich dążeń oraz swobody wskazującej na przynależność człowieka do świata przyrody.

W wystawie wykorzystane zostały utwory: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Antoniego Słonimskiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Ewy Lipskiej, Jerzego Harasymowicza, Tadeusza Różewicza. Ekspozycja bogata jest w ilustracje przedstawiające dzieła plastyczne polskich malarzy, rzeźbiarzy, fotografików.

W wystawie wykorzystano materiały z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Scenariusz : Justyna Polakowska, opracowanie graficzne: Ewa Gołda.
Wystawa potrwa do 31.10.2018.
Miejsce: Galeria RAMA MOK.

ZOOM NA TRADYCJĘ „ETNOILUSTRACJE” – RODZINNY WERNISAŻ

Zapraszamy na spotkanie z autorami wystawy "Etnoilustracje" oraz rodzinną przygodę z tradycją. Podczas spotkania odbędzie się warsztat plastyczno - etnograficzny o sowach , które są jednym z motywów przewodnich wystawy.
„Etnoilustracje” to cykl Michała Stachowiaka i Moniki Michaluk, zawierający 23 sceny obrzędowe opracowane w estetyce etnodesignu. Prace zdobyły uznanie odbiorców poprzednich ekspozycji oraz etnografów. Po raz kolejny przyciągną uwagę dużych i małych widzów w naszym MOK-u.

W maju nakładem Wydawnictwa Albus ukazała się również książka autorów pod tytułem „ETNOGADKI, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”. Książka jest wynikiem idei zapoczątkowanej w „Etnoilustracjach”. Michał Stachowiak i Monika Michaluk tym razem zaprosili do współpracy etnografa, Witolda Przewoźnego. Powstała historia, której celem jest przekazanie wiedzy na temat rodzimej obrzędowości, zbliżenie pokoleń i obudzenie dialogu na rzecz podtrzymania tradycji. Zapraszamy na spotkanie z autorami oraz rodzinną przygodę z tradycją.
Miejsce: MOK Józefów.