Miejski Ośrodek Kultury

w Józefowie
Strona główna

GRY PLANSZOWE – ŚWIADECTWO CYWILIZACJI 

MAJ
Wystawa przedstawia historię gier poczynając od tych najstarszych znanych ludom łowiecko-zbierackim. Dzięki wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywają archeolodzy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy i czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu. Wystawa jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszyły człowiekowi, a jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój charakterystyczny rodzaj gry? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki?
Wystawa przygotowana przez Grodzisko w Sopocie – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

WYSTAWA FOTOGRAFII „TRADYCYJNE ZABAWKI I ZABAWY LUDOWE” Z MAŁOPOLSKIEGO CENTRUM KULTURY SOKÓŁ w NOWYM SĄCZU

Marzec: Galeria WEJŚCIE MOK

Pomysłodawcą i realizatorem wystawy jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, instytucja kultury Samorządu Województwa Małopolskiego.
Fotografie, na których członkowie dziecięcych zespołów regionalnych prezentują tradycyjne zabawy to zaledwie kilkanaście kadrów tworzących niewielki obraz ludycznej strony życia dziecka wiejskiego. Dziecka, które bawiło się zabawkami, ale również przedmiotami, które akurat miało pod ręką – kamykiem, patykiem, trawą, itp. Bawiło się tańcem czy ruchem, ale robiąc to tylko pomiędzy wykonywaniem obowiązków oraz w ich trakcie np. podczas wypasu gęsi. Na pastwisku powstawała też niezliczona ilość drobnych instrumentów muzycznych (piszczałki, fujarki, trąbki, gwizdki). Cała paleta zabaw ruchowych dyktowanych śpiewem, muzyką jest zbyt duża, by dała się w całości przedstawić na kilkunastu planszach. Jest to zatem wybiórcza prezentacja dziecięcej zabawowej aktywności.

„PIĘKNO DECYDUJĄCEGO MOMENTU” WERNISAŻ UCZESTNIKÓW KURSU FOTOGRAFICZNEGO

14.02.2019 (CZWARTEK) 
GODZ. 18:00 
Jak powiedział znany fotograf Robert Adams: „Żadne Miejsce nie jest nudne, jeżeli jesteś wyspany i masz cały nienaświetlony film”. Wspólna pasja łączy pokolenia i nasze warsztaty są tego najlepszym przykładem. Dzięki tej pasji uczestnicy kursów poznają się nawzajem, tworząc coraz większą społeczność pasjonatów fotografii w Józefowie. Odkrywają również nieznane zakątki naszego miasta i okolic, wcale się przy tym nie nudząc. 
Wstęp wolny. 
Miejsce: Galeria WEJŚCIE MOK.

„KOLĘDNICY NA HISTORYCZNYCH POCZTÓWKACH” ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego

GALERIA WEJŚCIE MOK
Wystawa pocztówek świątecznych zaprojektowanych przez czołowych polskich grafików i ilustratorów: Zdzisława Witwickiego, Jana Marcina Szancera, Zofię Stryjeńską, Józefa Wilkonia, Zbigniewa Rychlickiego i wielu innych. Na dwunastu planszach zaprezentowane zostaną oryginalne pocztówki z kolekcji Mariana Sołobodowskiego – animatora i menedżera kultury, z zamiłowania kolekcjonera archiwalnych pocztówek świątecznych i wycinanek ludowych, autora wielu wystaw sztuki ludowej oraz innych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych.

ZWIERSZYKI, CZYLI WIERSZE JANA BRZECHWY (i nie tylko).

ZWIERSZYKI to cykl kaligramów Barbary Galińskiej z wierszami o zwierzętach. Autorka opracowała w ten sposób całe „ZOO” Jana Brzechwy (19 wierszy) i na tym nie poprzestaje.
Zwierszyki bawią małych i dużych. Nie odczytuje się ich z beztroską łatwością, a odnalezienie poszczególnych wyrazów czasem zajmuje dłuższą chwilę. Jednak daje przy tym dużo satysfakcji i radości zmuszając jednocześnie do sporej koncentracji.
Barbara Galińska – mieszkanka Józefowa, z wykształcenia architekt, z zawodu ilustrator, grafik, dekorator i animator filmów rysunkowych. Z wielkiego zamiłowania kiedyś fotograf, teraz kaligraf. Kaligrafię traktuje bardzo szeroko. Udowadnia często, że pisać można na wszystkim i każdym narzędziem. Prowadzi warsztaty i pokazy różnych form kaligrafii zachęcając do zabawy literami. Współtworzy Warszawski Dom Kaligrafii.

Autorka Barbara Galińska oraz Miejski Ośrodek Kultury składa podziękowania Właścicielom praw autorskich za wyrażenie zgody
na wykorzystanie i opublikowanie wyżej wymienionych utworów Jana Brzechwy.

Kaligramy: Barbara Galińska
Sponsor wydruku plansz: Firma AG Poligrafia.
Galeria:WEJŚCIE

„BUTELKI PANA JANUSZA. 100x100” – FINISAŻ WYSTAWY

23.11.2018 (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 
Inspiracją do powstania najnowszej wystawy fotografii jest kolekcja opakowań szklanych Pana Janusza Prządki – józefowianisty, miłośnika i pasjonata Józefowa. W niezwykłym zbiorze znajdują się szklane butelki, opakowania i słoiki odnalezione na terenie Józefowa – Michalina – Falenicy. Ponad 100 butelek i opakowań szklanych sfotografowano na tle zabytkowego, drewnianego świdermajera. 100-letni budynek, 100-letnie szkło i ponad 100 butelek – tak powstała nietypowa wystawa, którą MOK Józefów przygotował z myślą o jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Podczas wernisażu Pan Janusz zaprezentuje swoje zbiory. Partner projektu: firma AG Poligrafia, winiarnia Winny Bułgar.
Wstęp wolny.
Miejsce: MOK Józefów.

„BUTELKI PANA JANUSZA. 100x100” – FINISAŻ WYSTAWY

„BUTELKI PANA JANUSZA. 100x100” – FINISAŻ WYSTAWY

23.11.2018 (PIĄTEK)GODZ. 18:00  Inspiracją do powstania najnowszej wystawy fotografii jest kolekcja opakowań szklanych Pana Janusza Prządki – józefowianisty, miłośnika i pasjonata Józefowa. W niezwykłym zbiorze znajdują się szklane butelki, opakowania i słoiki odnalezione na terenie Józefowa – Michalina – Falenicy. Ponad 100 butelek i opakowań szklanych sfotografowano na tle zabytkowego, drewnianego świdermajera. 100-letni budynek, 100-letnie szkło i ponad 100 butelek – tak powstała nietypowa wystawa, którą MOK Józefów przygotował z myślą o jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Podczas wernisażu Pan Janusz zaprezentuje swoje zbiory. Partner projektu: firma AG Poligrafia, winiarnia Winny Bułgar. Wstęp wolny. Miejsce: MOK Józefów

ZOOM NA TRADYCJĘ „ETNOILUSTRACJE” – RODZINNY WERNISAŻ


Zapraszamy na spotkanie z autorami wystawy "Etnoilustracje" oraz rodzinną przygodę z tradycją. Podczas spotkania odbędzie się warsztat plastyczno - etnograficzny o sowach , które są jednym z motywów przewodnich wystawy.
„Etnoilustracje” to cykl Michała Stachowiaka i Moniki Michaluk, zawierający 23 sceny obrzędowe opracowane w estetyce etnodesignu. Prace zdobyły uznanie odbiorców poprzednich ekspozycji oraz etnografów. Po raz kolejny przyciągną uwagę dużych i małych widzów w naszym MOK-u.

W maju nakładem Wydawnictwa Albus ukazała się również książka autorów pod tytułem „ETNOGADKI, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”. Książka jest wynikiem idei zapoczątkowanej w „Etnoilustracjach”. Michał Stachowiak i Monika Michaluk tym razem zaprosili do współpracy etnografa, Witolda Przewoźnego. Powstała historia, której celem jest przekazanie wiedzy na temat rodzimej obrzędowości, zbliżenie pokoleń i obudzenie dialogu na rzecz podtrzymania tradycji. Zapraszamy na spotkanie z autorami oraz rodzinną przygodę z tradycją.
Wstęp wolny.
Miejsce: MOK Józefów.

„DZIŚ I WCZORAJ W KOLORACH” – WERNISAŻ PRAC UCZESTNIKÓW KURSU MALARSTWA I RYSUNKU

07.06.2018 (CZWARTEK)
GODZ. 18:00 
Na wystawie zaprezentujemy prace powstałe podczas całorocznego kursu prowadzonego pod okiem instruktorki Pani Pauliny Kopestyńskiej. Część prac przygotowana została przez uczestników kursu z okazji jubileuszu 500-lecia koronacji Królowej Bony.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria WEJŚCIE MOK.

„DZIECI ŚWIATA. ROZMOWY W DRODZE”.

Wystawa fotografii oraz rozmów przeprowadzonych z dziećmi spotkanymi podczas podróży przez Indie, Nepal i Madagaskar.
Autor: Krzysztof Świdrak.
Wystawa to prezent dla wszystkich dzieci z okazji Dnia Dziecka.
Ekspozycja w terminie 28.05-04.06.2018

„CUDA NIEWIDY” – WYSTAWA ILUSTRACJI DO KSIĄŻKI MARIANNY OKLEJAK

GALERIA WEJŚCIE
marzec 2018
. Wytęż wzrok, wyostrz wszystkie zmysły! Wystawa to zagadki, zadania na spostrzegawczość, wyszukiwanie różnic i labirynty. Wszystkie te łamigłówki składają się na kolejną, po „Cudach wiankach”, książkę jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorek.

CHWILA ZAMKNIĘTA W OBIEKTYWIE – FINISAŻ WYSTAWY PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW FOTOGRAFICZNYCH.

22.02.2018 (CZWARTEK) GODZ. 18:00 
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria WEJŚCIE MOK.

„CZEGO NIE WIE KRÓL, czyli Bajki o…”

styczeń – luty 2018
Wystawa ilustracji i tekstów pochodzących z książki „Bajki o...” autorstwa mieszkańców Józefowa – Dominiki Stadnickiej-Strzembosz i Marcina Strzembosza.
Na wystawę składają się teksty oraz ilustracje z poszczególnych bajek. Wystawa to gra w odkrywanie szczegółów, pełna królewskich zagadek. Plansze prowokują do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Powiększonym ilustracjom towarzyszy mini książeczka-przewodnik z zagadkami oraz zabawami współgrającymi z tematem wystawy.

WYSTAWA „FORTEPIANY Z PRZESZŁOŚCIĄ”       

Wystawa prezentuje najpiękniejsze zdjęcia wykonane w 2015 roku podczas prac nad projektem „Fortepian w zbiorach polskich” Instytutu Muzyki i Tańca i jest wizytówką portalu dokumentującego ponad 120 obiektów pochodzących z Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku k. Bydgoszczy, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu (www.instrumenty.edu.pl). Wystawa prezentuje to, co kryje się pod skrzynią fortepianu - mechanizmy instrumentów budowane z niemal zegarmistrzowską precyzją, pięknie zdobione ramy, szlachetnie profilowane klawisze, fortepiany rozebrane na części i zawarte w nich zaskakujące urządzenia, wnikliwe oko dojrzy także ślady niechcianych lokatorów w obiektach, które w przeszłości nie miały dostępu do prawidłowej opieki konserwatora. Autorem fotografii jest Waldemar Kielichowski, kuratorem wystawy Agata Mierzejewska​.

 

Wystawa „Mosty kolejowe na Wiśle”

W Galerii Wejście prezentujemy fragment wystawy „Mosty kolejowe na Wiśle” przygotowaną z okazji obchodów Roku Wisły 2017
Wystawę można oglądać do 30.10. 2017 r.
Wystawa przygotowana przez: Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
Tekst: Beata Młynarska
Wybór zdjęć: Beata Młynarska, Hubert Bojarski
Projekt graficzny: Magdalena Gałat
Redakcja: Maria Fudała, Andrzej Wojciechowski
Promocja: Mikołaj Królikowski, Tomasz Kurowski, Natalia Czartoryska, Sławomir Majcher

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Stacji Muzeum, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Biblioteki Publicznej w Tczewie, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Narodowego Archiwum Królestwa Niderlandów w Hadze, Muzeum Warszawy oraz ze zbiorów prywatnych.
Opis:
Kiedy w 1830 r. w Anglii otwarto pierwszą publiczną linię kolejową Liverpool – Manchester rozpoczęła się nowa era komunikacji – era kolei żelaznych. Narodziny kolei zapoczątkowały powstanie nowego rodzaju przepraw wodnych przystosowanych dla dróg żelaznych. Duże obciążenie mostów kolejowych wywołało potrzebę budowania konstrukcji nośnej o dużej wytrzymałości i sztywności. Stalowe konstrukcje mostów robiły tak duże wrażenie, że były wówczas nazywane „cudami techniki inżynieryjnej”.
http://www.stacjamuzeum.pl/pl.mosty_kolejowe_na_wisle_wystawa_zewnetrzna_zorganizowana_z_okazji_obchodow_roku_wisly.html

„ULOTNE RZECZYWISTOŚCI WOKÓŁ NAS” – WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII

06.07.2017 (CZWARTEK) GODZ. 18:00
Wernisaż uczestników kursów fotograficznych realizowanych w MOK Józefów przez instruktorów Zofię i Mirosława Nowaczyków.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria WEJŚCIE.

„KOLOROWY JÓZEFÓW” – WERNISAŻ PRAC UCZESTNIKÓW KURSU MALARSTWA I RYSUNKU

01.06.2017 (CZWARTEK) GODZ. 18:30
Jak co roku w czerwcu prezentujemy prace powstałe podczas całorocznego kursu prowadzonego pod okiem instruktorki Pani Pauliny Kopestyńskiej.
Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria WEJŚCIE.

„KOLOROWY JÓZEFÓW”

01.06.2017 (CZWARTEK) GODZ. 18:30
– WERNISAŻ PRAC UCZESTNIKÓW KURSU MALARSWA I RYSUNKU 
                                                                                                                      
Jak co roku w czerwcu prezentujemy prace powstałe podczas całorocznego kursu prowadzonego pod okiem instruktorki Pani Pauliny Kopestyńskiej.

Wstęp wolny.

WYSTAWA PLAKATÓW FESTIWALOWYCH AUTORSTWA PROF. ADAMA KILIANA

Galeria WEJŚCIE
WYSTAWA PLAKATÓW FESTIWALOWYCH AUTORSTWA PROF. ADAMA KILIANA jednego z czołowych polskich scenografów, znakomitego artysty i wykładowcy. Na przestrzeni mijającego półwiecza trwania Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych Adam Kilian był nie tylko autorem większości festiwalowych plakatów, ale również wielu projektów scenografii.
Organizator wystawy: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Wystawa PLAKATÓW I LALEK TEATRALNYCH

to zaledwie fragment skarbów jakie znajdują się w magazynie Teatru LALKA w Warszawie. U nas zaprezentujemy przepiękne lalki z trzech spektakli: „Tajemnicze dziecko”, „Urodziny pieska i kotki” oraz „O diabełku, który chciał być dobry”. Te dzieła sztuki zaprojektowane zostały przez wielu wybitnych scenografów a wykonali je rzemieślnicy-artyści, mistrzowie zanikającej już sztuki lalkarskiej.

GALERIA WEJŚCIE MOK
  • 1
  • 2
facebook